Alarm do mieszkania w bloku – jaki alarm bezprzewodowy wybrać i co powinien zawierać?
Alarm do mieszkania w bloku nie jest rozwiązaniem powszechnym. W dobie osiedli strzeżonych i wszechobecnych kamer czujemy się bezpieczni. Sporo jednak słyszymy o włamaniach „na przeprowadzkę” czy innych, których celem jest uśpienie czujności pracowników ochrony czy sąsiadów. Jeśli zatem nie chcemy stracić naszego majątku, warto pomyśleć o dodatkowej instalacji alarmowej.
System alarmowy do mieszkania – na co zwrócić uwagę przy wyborze elementów?
Wybierając alarm do mieszkania w bloku przede wszystkim powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytania:
- Którędy można się dostać do mieszkania i ile trzea włożyć w to wysiłku? (drzwi, okna, balkon)
- Czy mamy już jakieś zabezpieczenia – kraty, drzwi antywłamaniowe itp.?
- Jak często mieszkanie jest puste, czy wyjeżdżamy służbowo, planujemy długie urlopy, czy nie ma nas w święta?
- Jak cenny jest nasz majątek?
- Czy jest coś co sprawia, że nasze mieszkanie jest atrakcyjne dla włamywacza (parter, otaczający nas hałas, zasłonięcie drzewami, mieszkanie przy mało uczęszczanej ulicy) ?
Odpowiedź na te pytania pozwoli nam określić ryzyko włamania, niezbędne elementy instalacji alarmowej i to ile chcielibyśmy na nią wydać.
Bezprzewodowy system alarmowy – doskonałe rozwiązanie dla mieszkań
W przypadku mieszkania w bloku, które już istnieje, kupujemy je na rynku wtórnym czy odbieramy od developera „pod klucz” nie chcemy od razu rozbijać ścian, czy ozdabiać ich wiszącymi kablami. W takich sytuacjach doskonale sprawdzi się alarm bezprzewodowy. Choć jest droższym rozwiązaniem niż standardowe przewodowe alarmy pozwala nam na zdecydowanie większa swobodę przy umiejscowieniu elementów.
Zabezpieczenie mieszkania – niezbędne elementy instalacji.
Zakładając że przeciętne mieszkanie ma co najmniej 1 drzwi wejściowe i 1 drzwi balkonowe oraz kilka otworów okiennych, podstawę naszego systemu powinna stanowić centralka alarmu z manipulatorem (sterowanie) oraz kilka czujników otwarcia i czujników ruchu. Ich precyzyjny dobór warto zlecić odpowiedzialnemu montażyście – doradzi jak rozmieścić czujniki optymalizując ich ilość.
Musimy też podjąć decyzję kogo i w jaki sposób chcemy o włamaniu zawiadomić – czy właścicieli poprzez SMS, telefon, email, czy firmę ochroniarską czy może sąsiadów (np. przez dodatkową syrenę alarmową). Sygnały świetlne i dźwiękowe dają dodatkową szanse odstraszenia intruzów bez utraty jakichkolwiek rzeczy z mieszkania.
Tylko alarm czy może inteligentne mieszkanie?
Inteligentne mieszkanie – to pojęcie słyszymy w mediach coraz częściej i coraz więcej ono oznacza. Niewiele osób wie, że nowoczesne systemy alarmowe można połączyć z rozwiązaniami ułatwiającymi sterowanie oświetleniem, roletami, bramami itp.
Ile kosztuje alarm do mieszkania w bloku?
Koszt alarmu w bloku to coś co chce wiedzieć każdy planujący zabezpieczyć swoje mieszkanie. W Internecie można znaleźć urządzenia do samodzielnego montażu nawet za kilkadziesiąt złotych, więc jeśli mamy żyłkę „złotej raczki” możemy pokusić się o samodzielną instalację, niemniej jeśli naprawdę chcemy skutecznie zabezpieczyć swoje mieszkanie, warto wybrać droższy system z montażem gwarantującym jego jakość.
Zabezpieczamy mieszkanie w bloku – przykładowa instalacja
Do zabezpieczenia naszego mieszkania wybraliśmy instalację firmy Jablotron. Posiada ona wiele możliwości konfiguracyjnych, dodatkowych opcji i oczywiście dodatkowe sterowanie z aplikacji w telefonie.
Sterowanie alarmem
Centralę alarmową umieściliśmy w niedostępnym miejscu (nie pokażemy na zdjęciach) a manipulator, czyli klawiaturę sterującą tuż przy drzwiach. Jak widać steruje drzwiami, mieszkaniem i biurem.
Alarm można odblokować przy pomocy kodu, jak i specjalnym brelokiem:
Czujniki
Zaczęliśmy od wybrania odpowiednich czujników otwarcia do drzwi i okien
Jak widać są dość dyskretne i nie przeszkadzają.
Czujniki otwarcia uzupełniliśmy czujnikami ruchu w najważniejszych pomieszczeniach (informacja dla właścicieli zwierząt – są urządzenia, które nie reagują na zwierzęta do 25 kg).
Przy drzwiach wejściowych umieściliśmy dodatkowo czujnik ruchu z możliwością robienia zdjęć i przesyłania ich do aplikacji. Zdjęcia wykonywane są automatycznie przy wyjściu/wejściu. Można też dodatkowo zrobić zdjęcie używając aplikacji.
Nie tylko włamanie
Nasz alarm rozszerzyliśmy o kilka dodatkowych funkcji.
Dodatkowe czujniki w łazience: zalania i gazu sprawiają, że nawet na urlopie czujemy się bezpieczniej.
Mamy też w kuchni czujnik dymu i temperatury, informujący o ewentualnym pożarze.
Korzystając z możliwości Jablotronu dodaliśmy też wewnętrzny i zewnętrzny czujnik temperatury.
Jak również dodatkowy dzwonek (może też służyć jako przycisk alarmujący)
Wszystko to sygnałem radiowym komunikuje się z centralą. Sygnał zbiera moduł radiowy.
Dodatkowo rozważamy rozbudowę systemy o moduł pozwalający sterować oświetleniem i zasilaniem, ale to już przy kolejnej rozbudowie.
My czujemy się bezpieczniejsi w naszym mieszkaniu, jeśli i wy rozważacie zabezpieczenie swojego M lub domu jednorodzinnego zapraszamy do kontaktu.