Domowa instalacja alarmowa – jaką wybrać i dlaczego?

Domowa instalacja alarmowa

Decydując się na inwestycję w system alarmowy do domu, powinieneś przede wszystkim odpowiedzieć sobie na trzy podstawowe pytania: jaki jest stan mojego mieszkania (surowy, do remontu, wykończony)? Czy istnieje szansa, że będę planował w przyszłości wszelkiego rodzaju modyfikacje, rozbudowę lub zmianę umeblowania? I na sam koniec – jaki budżet chcę przeznaczyć na alarm do domu? Przyświeca temu głównie jeden cel: ustalenie, jaki rodzaj systemu alarmowego jest dla Ciebie najbardziej optymalny. Jednak… co to tak naprawdę oznacza?

Jaki alarm do domu wybrać?

Twój wybór zależy od Twoich potrzeb. I aby dokonać tego właściwego, uważnie zapoznaj się z rodzajami systemów alarmowych.

Na samym wstępie warto zaznaczyć, że instalacja alarmowa dzieli się na trzy rodzaje. I tak, jeśli Twoje mieszkanie lub dom jest już wykończone, a Ty nie chcesz niszczyć ścian, bądź po prostu nie możesz tego zrobić, najlepszym wyborem będzie alarm bezprzewodowy. Wykorzystuje on sygnały, które przekazywane są drogą radiową i uznaje się go jako najbardziej nowoczesny. Posiada czujniki ruchu wyposażone we własne baterie zasilające, tym samym nie ma konieczności instalowania specjalnych połączeń przewodowych, co równa się z kuciem ścian, a do czego zmusza nas właśnie alarm przewodowy. Niemniej jednak, w przypadku zmiany umeblowania możesz napotkać problem w postaci przypadkowego zasłonięcia widzenia czujników. Tym gorzej, jeśli planujesz zabudowę (zmuszony zostaniesz do przeniesienia czujnika w inne miejsce).

Czy to oznacza, że alarm przewodowy to jednak lepszy wybór? Nie. Poza powyższymi rodzajami, istnieje jeszcze trzeci: instalacja hybrydowa.
ak powinna wyglądać

Jak może wyglądać domowa instalacja alarmowa i z jakich elementów się składa?

Przykładowa instalacja alarmowa w domu jednorodzinnym
  1. Centrala z manipulatorem (sterowanie alarmem)
  2. Czujnik otwarcia drzwi
  3. Czujnik otwarcia
  4. Czujnik temperatury
  5. Syrena alarmowa
  6. Czujnik gazu
  7. Czujnik
  8. Czujnik otwarcia
  9. Czujnik CO
  10. Czujnik temperatury
  11. Zewnętrzny czujnik temperatury’
  12. Czujnik zalania
  13. Czujnik CO
  14. – 15. Czujniki sterujące bramą garażową

Czym jest instalacja hybrydowa i z czego się składa?

Instalacja hybrydowa jest połączeniem dwóch rodzajów systemów: przewodowego i bezprzewodowego. Zarówno alarm przewodowy, jak i alarm bezprzewodowy ze sobą współdziałają, a ich konfigurację możesz bezinwazyjnie rozbudowywać w dowolnym kierunku i według własnych potrzeb oraz uznania. Instalacja wewnętrzna składa się z:

  • czujników ruchu natynkowych (prostych i dyskretnych w montażu bezpośrednio na ściany lub sufity) i podtynkowych (służących do monitorowania wejść, pojazdów garażowych i innych zewnętrznych obszarów. Taki czujnik możesz zainstalować w puszce ściennej w miejsce zwykłego wyłącznika). Warto wspomnieć iż czujniki ruchu wewnętrzne występują w wersji natynkowej i podtynkowej, przy czym podtynkowe wymagają specjalnej puszki. Czujniki, kurtyny i bariery zewnętrzne występują tylko w wersji natynkowej.
  • czujników ruchu z kamerą,
  • czujników otwarcia drzwi lub okien, bram i wyłazów dachowych,
  • czujników wstrząsu (stosowany do ochrony drzwi, okien etc.) i przechyłu (stosowany do sygnalizacji niechcianego przechylenia przedmiotu),
  • czujników temperatury,
  • czujników dymu i temperatury (wykrywanie pożaru),
  • czujników gazu,
  • czujników tlenku węgla,
  • czujników zalania,
  • czujników zbicia szkła,
  • kamer
  • oraz sygnalizatorów.

Na zewnętrznej części również znajdziesz kamery, sygnalizatory oraz czujniki. Dodatkowo, instalacja zewnętrzna zawiera bariery podczerwieni, które mogą pokryć swoim zasięgiem teren np. całego ogrodu czy podjazdu.

Jak sterować instalacją hybrydową?

Metod jest kilka. Jedną z nich jest sterowanie poprzez manipulator systemu alarmowego (klawiatury z wyświetlaczem), który pozwala uzyskać dostęp do zabezpieczonych wnętrz, ale także bardzo szybko wezwać pomoc czy sprawdzić stan zabezpieczeń. Możesz używać go nie tylko w systemach wysoce zaawansowanych, ale i na małych obiektach, jak Twoja posesja. Manipulator wyposażony jest w przejrzysty interfejs użytkownika.

Drugą metodą jest sterowanie systemem alarmowym i urządzeniami automatyki budynkowej oraz załączanie funkcji specjalnych za pomocą pilota. Trzecią natomiast aplikacja na telefonie, tablecie czy komputerze, dzięki której możesz w bezpieczny i bardzo prosty sposób zdalnie zarządzać systemem, podglądać bieżący status zainstalowanych systemów czy widzieć informacje o usterkach lub innych szczegółach urządzenia. Aplikacja pozwala również na zdalne rozwiązywanie problemów technicznych przez uprawnionego instalatora.

Jakie są metody autoryzacji na manipulatorach?

Najbardziej znany sposób autoryzacji to kod. Pamiętaj jednak, że poza nim, może być to też brelok RFID (pastylki zbliżeniowe) lub karta RFID. Manipulatory dają możliwość różnego rodzaju konfiguracji sterowania i kontroli systemu alarmowego. Najczęściej występującą jest możliwość sterowania i kontroli systemu przez pastylki zbliżeniowe. Jeśli jednak według Twojego uznania pastylki zbliżeniowe nie są wystarczające, możesz także wybrać urządzenie, w którym sterowanie i kontrola systemu odbywać może się po autoryzacji określonym kodem (na klawiaturze tradycyjnej lub z wyświetlaczem LCD) oraz brelokiem czyli tzw. autoryzacja podwójna.

Inteligentny dom, czyli sterowanie bez wstawania z kanapy.

Kupując system alarmowy do domu, pamiętaj, że możesz go wykorzystać również do realizowania funkcji domu inteligentnego. Nie tylko pozwoli Ci na ochronę przed złodziejami, ale także na wygodne zarządzanie miejscem zamieszkania. I tak, leżąc na kanapie, możesz spokojnie sterować oświetleniem – nie tylko zewnętrznym, ale także i tym wewnętrznym. Siedząc w samochodzie, otworzyć bądź zamknąć bramę na posesję lub/i garażową bez konieczności szukania pilota. Ponadto, możesz także sterować zaworem wody i gazu, nawadnianiem ogrodu czy ogrzewaniem lub chłodzeniem mieszkania. W przypadku tych ostatnich, ciekawym jest, że dzięki czujnikom magnetycznym zamontowanym w oknach i/lub drzwiach możesz sterować urządzeniami grzewczymi nie martwiąc się o to, że błyskawicznie utracisz dostarczane ciepło – możesz zautomatyzować funkcję grzania i chłodzenia tak, aby zawór grzejnikowy zamykał się w chwili otwarcia okna bądź drzwi i otwierał w chwili ich zamknięcia. Nie zapomnij jednak, że aby instalacja alarmowa mogła samoczynnie przeprowadzać pewne działania, musisz dostarczyć jej informacji o stanie wybranych urządzeń i o swoim położeniu, bo to od niego zależy, w jaki sposób mają i będą działać.

Aplikacja na IOS i Android oraz stronę internetową.

Zainstalowanie aplikacji na telefonie czy innym urządzeniu da Ci pełną kontrolę nad systemem alarmowym praktycznie z dowolnego miejsca na ziemi. Możesz swobodnie kontrolować temperaturę pomieszczeń, zużycie energii czy sterować automatyką. Aplikacja pozwala Ci także na podgląd z kamer i czujników z kamerami oraz podgląd całej historii zdarzeń. Dodatkowo, jedną z najważniejszych funkcjonalności aplikacji są powiadomienia PUSH działające w tle, dzięki którym możesz otrzymywać informacje o zdarzeniach wszystkich lub tych tylko wybranych w sposób ciągły, bez konieczności logowania się do systemu.

Gdzie szukać pomocy?

Warto skierować się do wykwalifikowanego instalatora systemów alarmowych – nie tylko, gdy istnieją niewiadome, ale także dla pewności, że Twój wybór faktycznie jest tym najlepszym zarówno pod względem rodzaju alarmu, jak i rozmieszczenia jego urządzeń w Twoim domu lub/i na posesji. Montaż instalacji alarmowej to długoterminowe przedsięwzięcie, dlatego zanim podejmiesz się zakupu, koniecznie zapytaj o wszystko wybranego specjalistę.